Mursi (Merdu,Meritu,Damma)

mapkamursi.jpg(13 kb) Na Světě již nezůstalo mnoho míst, kde by bylo možné navštívit etnika žijící v původní společnosti, udržující své staré zvyky a odolávající nástupu "nových časů". Jednou z takových oáz je jižní a jihozápadní Etiopie, kde i přes chtěnou snahu vlády a nechtěnou snahu turistů stále žijí kmeny a společenstva, vzbuzující v nás vzpomínky na cesty starých cestovatelů-objevitelů, kteří ještě zažili časy hojnosti, kdy cestování bylo cestováním a objevování objevováním.

Jedním z takových kmenů je kmen MURSI, žijící mezi řekami Mago a Omo, asi 70 km jihozápadně od městečka Jinka v jižní Etiopii. Mursiové patří do skupiny Nilo-Saharských,východosudánských, tzv. Surmických etnických skupin, kam patří ještě jihosudánští SURI a Tirma, a jihoetiopští Surma, žijící v málo přístupných oblastech za řekou Omo.
Mursiové jsou pastevecko-zemědělská společnost, žijící v nehostinném prostředí savany.Etiopských Mursijů zůstává v současné době zhruba 33000 osob.Rozhodně patří z našeho pohledu k nejbizardnějším kmenům nejen Afriky, ale celého světa. Zdobení žen, které si v mládí nařezávají spodní ret a uši a vkládají si do vzniklých ran kulaté talířky z pálené hlíny je zcela unikátní. Do vlasů si vplétají různé kovové a dřevěné válečky, kruhové prstence, želví krunýře, kančí kly atd.

mursi1.jpg(25 kb)I když v současné době není návštěva mursijské vesnice nijak nebezpečná, je přece jenom poněkud složité se do ní dostat.První Mursi najdeme asi 70 km jihozápadně od Jinky, menšího města na vysočině, ležícího asi 2000 m/n.m. V okolí tohoto města žije poměrně civilizovaný kmen Ari, i když samotné město je jako všechna větší sídla pod silným etiopským vlivem.Je zde několik poměrně dobrých hotelů, kde se dá velice dobře přespat za poměrně příznivé ceny, kolem 50 Birů za pokoj, což je asi 250 Kč.Doporučuji např. ORI Hotel, nebo OMO Hotel.
K samotným Mursi se musí jet do národního parku Mago.Cesta to není jednoduchá a v období dešťů téměř vyloučená.Hned za Jinkou se překonává tok menší řeky široký asi 20m, ale v deštivém období poměrně hluboký.Nezpevněná hlinitá cesta dále pokračuje až k vjezdu do parku.Zde je nutné najmout průvodce, který zavede skupinu do Head quarters parku, kde se platí vstupné za osobu a auto.Poté je nutné se vydat úzkou "polní" cestou dále do parku, která je v období dešťů opět neprůjezdná.První vesnice začínají asi 20 km od střediska parku.

V samotné vesnici se platí poplatek za parkování, platí se poplatky za focení atd..Pobyt mezi Mursiji nemusí být pro každého snesitelný.Jsou dost bezprostřední, nabízejí k prodeji různé předměty, zvláště hliněné destičky do rtů, náramky, nádoby aj.Většina mužů je ozbrojena samopaly a kopími, což také není příjemné.Při jednání s Mursi je nutné být opatrný, trpělivý a rozhodně by se měl každý vyvarovat agresivity. mursi7.jpg(24 kb)

Vesnice Mursijů jsou v porovnání s ostatními kmeny žijícími v okolí skromné a neupravené, chýše jsou malé a zhotovené ze slámy.V okolí vesnic jsou skromná políčka čiroku a kukuřice.Z kukuřice vyrábějí kromě mouky také domácí pivo, kterým se dokáží pěkně opít včetně žen.
Vyznávají ještě své původní náboženství, kde jako u ostatních kmenů této oblasti hraje hlavní úlohu slunce.Poměrně malá část konvertovala ke křesťanství, ponejvíce k protestantismu.Ti totiž vyvíjejí v celé Africe největší úsilí v evangelizaci.Jestli je to dobré, nebo špatné si netroufám soudit, protože podobnou "službu" nabízejí i turisté, a s nimi přicházející "výdobytky" naší civilizace.Naštěstí žijí Mursi stále v oblastech málo přístupných a tudíž i turisty poměrně málo navštěvovaných.

Samotný N.P. Mago nabízí řadu zajímavých zážitků, je zde možné pobýt několik dnů a autem či pěšky navštívit nejzajímavější místa, kde se soustřeďuje divoká zvířena.Žijí zde ještě stáda antilop, sloni, buvoli, ale i lvi a levharti.Poměrně hojně je zde rozšířena moucha Tse-tse, která sice přenáší pouze dobytčí formu spavé nemoci, dokáže však pěkně znepříjemnit pobyt v savaně.
Jedná se o malarickou oblast, je nutné užívat antimalarika.mursi2.jpg(17 kb)mursi3.jpg(19 kb)mursi4.jpg(17 kb)

mursi.jpg(16 kb)

e.mail